INTEL SSDPED1K375GA01 Solid State Drive
★★★★★ 4.9 104 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by kimfoods.cr
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Intel SSD P4800X Series (375GB, 1/2 Height PCIe x4, 20nm, 3D XPoint) Generic Single Pack
  • 375GB SSD Storage
  • Combine the attributes of memory and storage
  • System ram type: ddr_sdram
  • Package dimensions:1.3" (L) x 5.8" (W) x 9.0" (H)
UPC 735858324809
Brand Intel
Model Name SSDPED1K375GA01
Form Factor hhhl
Item Weight 9.6 ounces
Media Speed 2000 MB/s
Manufacturer SYNNEX INFORMATION TECHNOLOGIES DROPSHIP
Model Number SSDPED1K375GA01
BuiltIn Media SSD
HardDrive Size 375 GB
Item Type Name SSD
Number of Items 1
Installation Type Internal Hard Drive
Compatible Devices Desktop
Data Transfer Rate 550 Megabytes Per Second
Additional Features Portable
Hard Disk Interface Solid State
Warranty Description 3 Years
Hard Disk Description Solid State Drive
Hardware Connectivity PCI Express x4
Connectivity Technology SATA
Digital Storage Capacity 375 GB
Specific Uses For Product Personal
Cache Memory Installed Size 375
Global Trade Identification Number 00735858324809
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.9 out of 5
★★★★★
104 ratings | 43 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
89% (93)
4 stars
1% (1)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (10)